CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. december 22., vasárnap, Zénó napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

ZeneBona  

A Bran soproni "kikötése"


Május 23-án, szombaton lépett fel városunkban az ír tradicionális népzenét játszó Bran együttes. A KAS-színházban a koncert - amelynek gerincét legutóbbi "Port-Kikötő" című albumuk adta - előtt a Diarmuid és Grainne szomorú története című középkori ír népmesét adták elő abban a régi stílusban ahogy azt Írországban is előadják: mesélik a történetet és az ahhoz illő számokat játszottak a szöveg alá, amelyet diaképek is élvezetesebbé tettek. A koncertet követően a zenekar alapítóját és vezetőjét, Kovács Gábort kérdeztük, elsőként a kezdetekről:

- Másfél évig tanultam Írországban középkori ír kultúrtörténetet és népzenekutatást. Akkor már nagyon régóta szerettem volna ír kultúrát tanulni. Én mesekutatónak készültem, és úgy jutottam ki, hogy az ír történetek érdekeltek. Nyilvánvalóvá vált, hogy régen a mesemondás nem létezett a zene nélkül, ezért meg kellett tanulnom az ír zenét. Amikor hazajöttem, akkor már hiányzott az, amit kint különféle zenekarokban játszottam. Kerestem magam mellé társakat akik szívesen játszottak ír zenét. Ez 1993-ban történt azóta már változott a felállás. Nagyon nehéz ezt Magyarországon úgy csinálni, hogy az ember nincs benne. Most régi barátom, Hordós Csaba gitározik a zenekarban, Császár Róbert gitározik és mandolinozik, én pedig furulyázom és énekelek.
- Honnan származnak a dalok és milyen témákat ölelnek fel?
- Ír világból származik, ami nem csak népzenét jelent, hanem régi hárfás számokat is. Ezeket vagy mi gyűjtöttük, vagy lemezekről, kottákról tanultuk meg. Nagyon szeretjük a borongós hangulatot, szomorkás számaink vannak, de azért időnként mi is átcsapunk kocsmazenébe.

- Hogyan tudjátok az ír dallamokat és dalszövegeket a lehető legeredetibben elsajátítani?
- Nagy szerencsém, hogy odakint ezt tanulhattam és tanulmányozhattam. Annyi felvételt tudtam összegyűjteni, hogy folyamatosan akár 10 évig is feldolgozhatjuk.
- Milyen jövőbeni terveitek vannak?
- Szeretnénk egy szerelmes lemezt készíteni, majd egy táncos anyagot is létrehozni. Nálunk mindig összefügg a zene és a mese, minden koncertünk mesélős is, tehát a cél egy meselemez létrehozása.
M.M.
Fotó: Németh Péter



1998. május 30., szombat 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület