CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. december 22., vasárnap, Zénó napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

ZeneBona  

Hol Volt, hol nem Volt....


Ha április, a tavaszi szünet kezdete és Sopron, akkor Volt Fesztivál!
Így volt ez ebben az évben is, ahol a fesztivál nem csak az idő hanem a színvonal tekintetében is átlépte az óvodás kort. A szervezők céljai között olyan zenekarok bemutatása szerepelt, amelyek műfaji határai egymástól sokszor igen távol esnek, de saját stílusukon belül izgalmasak és egyedülállóak. Talán ebben az évben sikerült leginkább ezt a célkitűzést elérni.

Van egyrészről egy fanatikus "bordícsérő" koncertszervező, Lobenwein Norbert, másrészről az a nagyszámú zene és buliszerető "fan" akiket évről évre ki kell szolgálni. Ha a "sika, kasza, léc'" effektus érvényesülne elég lenne egy zenés hömpölygés é s három olyan zenekar ami biztos rajongó táborral rendelkezik. Itt azonban másról van szó: a koncertek, bulik, filmek, előadások, kiegészítők minden látogató számára - kinek ezért, kinek azért - emlékezetes marad.
Az első nap koncertprogramját a Popul@r nyitotta, akiket sokan a legtehetségesebb magyar techno zenekarnak titulálnak. Tényleg lehet valami a dologban, hiszen ők már nagyon régen megtehették volna azt, amit sokan meg is csináltak ,hogy valami dúskeblű hangtalan "énekesnőt" a színpadra csalogatnak, és valami régi sláger átdolgozásával próbálják meghódítani a nagyérdeműt. Ezt ők elkerülték. Lehet, hogy olyan hatalmas sikereket nem érnek el, de legalább szembe tudnak nézni önmagukkal. Sokan várták a "don", Ganxta Döglégy Zolee és a Kartell fellépését, szerintem a soproni Volt Fesztivál közönsége ennél többet érdemelt volna. Rövid félórás műsorukat a legjobb esetben is csak a hakni jelzővel lehet minősíteni. Talán legközelebb! A Perfect Name -nek mára csak a neve perfekt. Hosszú évek óta képviselteti magát a hazai underground színtéren a csapat, akik a kezdet kezdetén igen előremutató és egyéni hangzást produkáltak. Ez mára a múlté, de akkor mi a jövő?

A Warpigs ismét "műanyagellenségét" hirdette. Nem értem, hogy a csapat hangzása élőben miért olyan erőteljes, és ez bemutatkozó lemezükön miért nem jön át?
A Tankcsapda megszokott erőteljességével és nyers hangzásával az első perctől kezdődően magával ragadta a "zsűrit".

Zenéjén keresztül toleranciát hirdet a szombathelyi Anima Sound System, amely már másnap lépett a világot jelentő deszkákra. A Wanted újságírója szerint ez a zene "egy átbulizott éjszaka után életeket menthet". Így volt ez most is, talán a Prieger testvéreknek egy kicsit a hangszerelésen kéne változtatni. A napot a Korai Öröm zárta, megszokott, figyelemrem éltó produkciójával. Másnap délután a Korog nyitotta a napot, ahol a doboknál Lukács Dávid bebizonyította, hogy nem csak az önkioldót kezeli jól. A Hellhole hazai pályán bizonyította a profi zenei életre való rátermettségét. Számomra a Heaven Street 7 okozta a fesztivál legnagyobb meglepetését, akik hihetetlenül sokat fejlődtek az utóbbi időben. Precízen, pontosan adták elő brit zenei gyökerekből táplálkozó dalaikat.



A Moby Dick megdöntötte azt a tézist, miszerint nem lehet senki sem próféta saját hazájában, hiszen ők hatalmas sikert arattak. A hazai alternatív színtér egyik őskövülete, a VHK a nap egyik legattraktívabb produkciójával lépett elő, azokat is felébresztve, akik az elfogyasztott szeszmennyiség miatt éppen halálközeli élményeikkel küzdöttek.

A Publo Hunny ugyanazt a hatást nyújtotta mint a Mennyország utca 7, ráadásul sok új szerzeményt is programjukra és zászlajukra tűztek. Akik előző este az MTV 1 mellett fogyasztották el desszert jüket, azoknak nagy öröm lehetett látni Lovasi Andrást, aki 26 órával azelőtt még az egyik legtehetségtelenebb magyar "rádiós-műsorvezető", Villám Géza megnagyobbodott arcát próbálta lekicsinyíteni. Ez többé-kevésbé sikerült is. A P ici Pali és a Rágcsáló egyébként azt nyújtotta, amit várni lehetett, se többet se kevesebbet. Már vasárnap, a fesztivál zárónapján, az év lemezével büszkélkedő Quimby lépett fel, majd a Volt Fesztivált a Másfél zárta élőben is be mutatva Nyitrai Márton "Villamos" című filmjéhez írt zenéjüket.

A koncertek mellett a helyi moziban számos kultuszfilm várta az ország minden részéről érkezett fiatalokat, a Sportcentrumban pedig több élő és filmes látnivaló emelte a Volt színvonalát.
A fesztivál tehát már iskolás korú, talán már azt is elérte, amit az ötletadó újság: kultikus értékűvé vált.

Fotók: Németh Péter

majorm@sopron.hu


iNteRNeTTo Budapest



1998. április 06., hétfő 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület