CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2025. ĂĄprilis 8., kedd, Dénes napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Dr. Bit  


Számítástechnikai „világvége” 2000-ben

Pánikkeltés a Képújságban


Érdekes, ám szakmailag kevéssé helytálló cikk jelent meg április 22-én a Magyar „Királyi” Televízió Képújságjában. Idézem:
„Bolgár számítástechnikusok azt állítják: rájöttek, hogyan védhetô ki az ezredfordulón fenyegetô informatikai zűrzavar, amely világszerte többmillió számítógép leállását okozhatja. A komputerek többsége az évszámok utolsó két jegyét veszi csak figyelembe, és 1999. végén 1900-ra állítja vissza a keltezést, és így a gép számára a már betáplált adatok értelmezhetetlenné válnak. A szakemberek már évek óta próbálják kitalálni a megoldást. A bolgár "megoldást" a számítógépvírusokat kutató intézet vezetôje jelentette be. A módszer lényege természetesen titok, de szeptemberre várják a Microsoft szakértôit, hogy tanulmányozzák a találmányt. Az átállítás a bolgár módszerrel ‘csak’ 500 dollár gépenként.”
Véleményem szerint a jószándékú, ám kevésbé képzett felhasználók körében az ilyen és hasonló hangvételű publikációk tökéletesen alkalmasak alaptalan pánikkeltésre. Kár, hogy egyes „szak-újságíró”(?) kollégák nem veszik a fáradságot, hogy az innen-onnan, (többnyire csak hallomásból) szerzett információknak utánajárjanak.
A tévedések és a fölösleges vérnyomásszint-emelkedések elkerülése végett tisztázzuk a következőket:
1. Az ezredforduló nem 1999. december 31-én következik be, hanem pontosan 1 évvel később. (Bár ez kevésbé szakmai, sokkal inkább műveltségi kérdés.)
2. A „komputerek” (bár inkább számítógépek, vagy maximum computer-ek) többségének esze ágában sincs csak két számjeggyel tárolni az évszámot. Ezt legfeljebb a gépeken futó programok kezelik így, ám közülük sem a többség!
3. Végül pedig: a gépen „a már betáplált adatok” továbbra is köszönik, jól fogják magukat érezni. Legfeljebb az adott program nem kezeli majd helyesen őket, de a gép számára értelmezhetőek maradnak.
Összegzésképp tehát elmondható, hogy mint magán-felhasználóknak, pánikra semmi okunk sincs. Ha valamely programunkra mégis „gyanakodnánk”, próbáljunk kapcsolatba lépni annak eladójával, így szinte biztosan találunk majd megoldást a problémánkra.
Addig pedig inkább a vírusok elleni védekezésre fordítsuk energiánkat, hiszen azok nagyobb hatást gyakorolhatnak majd programjainkra, mint a 2000-ik esztendő…
- vip -



1998. ĂĄprilis 23., csĂźtĂśrtĂśk 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület