CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. november 22., pĂ©ntek, Cecília napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Diákélet - diákszáj  

Fényes Imre Olimpiai Válogató Fizikaverseny a Berzsenyi Dániel Evangélikus Líceumban

Fényes Imre Olimpiai Válogató Fizikaverseny a Berzsenyi Dániel Evangélikus Líceumban

Koszorúzással kezdődött május 7-én a Fényes Imre Olimpiai Válogató Fizika Verseny díjkiosztó ünnepsége. A Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum) udvarán a verseny névadójának, Fényes Imre professzornak az emléktábláját koszorúzták meg a résztvevők.

Az ünnepélyes eredményhirdetés színhelye a Líceum díszterme volt.

A Romániából érkezett diákokat elkísérte Mircea Corneliu Fronescu, a Román Oktatási Minisztérium államtitkára.

A verseny fő szervezője Nagy Márton tanár, a Vermes Miklós Alapítvány képviselője.

A versenyt 1971 - Mikola Sándor, híres magyar fizikus, a líceum egykori tanítványa születésének száz éves évfordulója - óta, kisebb-nagyobb változtatásokkal, az idén harmincadik alkalommal bonyolítják le. 1971-ben Vermes Miklós, a legendás hírű fizikatanár javaslatára szervezték meg ezt a lebonyolításában az olimpiai játékokhoz hasonló megmérettetést, néhány alkalommal a cseh és szlovák, valamint az osztrák olimpiai válogatott részvételével. A román válogatott - bővített nemzetközi kerettel - három éve vesz részt az olimpián.

A verseny egyszerre több célt szolgál: az olimpiai felkészülést és az öt legjobb versenyző igazságos kiválasztását segíti.

Létszám és színvonal tekintetében egyaránt nagyon kiegyensúlyozott volt a verseny. Körülbelül egyenlő teljesítményt nyújtott a két ország csapata.

Az olimpiai szabályok szerint harminc pontot lehetett szerezni az elméleti, és húsz pontot a kísérleti feladatok megoldása során, így a maximálisan elérhető pontszám 50 pont volt. A 90% feletti teljesítményt éremmel, az 50 % felettit pedig dicsérettel jutalmaztuk. Annyira magas színvonalú volt a verseny, hogy a legjobb eredmény 50%-át 29 versenyző teljesítette. Az első három helyezett: Hegedűs Ákos (pécsi Nagy Lajos Gimnázium), Ichim Stefan és Ionita Florin volt

A helyezések kihirdetését és a díjak átadását követően Mircea Corneliu Fronescu államtitkár hangsúlyozta, hogy a versenyről minden résztvevő nyertesként távozhat, függetlenül attól, hogy szerzett-e érmet, vagy oklevelet. Az ilyen megmérettetések az igazi olimpiai játékokhoz hasonlóan, az elért helyezéstől függetlenül továbbküzdésre biztatnak.

A magyar válogatottat az államtitkár hivatalosan meghívta a 2001. évi olimpiai válogató versenyre a romániai Braila városba.

A CyberPress kérdésére válaszolva Mircea Corneliu Fronescu elmondta, hogy az eddigi tapasztalatok alapján egy jövőbeli Közép-Kelet Európai nemzetközi fizika diákolimpia lehetséges színhelyének is megfelelne Sopron.

A román államtitkár rendkívülinek tartja az itt tapasztalt vendégszeretetet, köszönetét fejezte ki személy szerint Nagy Márton tanárnak odaadó munkájáért, Dr. Lampérth Gyula igazgatónak pedig a Líceum által a diákolimpia lebonyolításában biztosított feltételekért. Kiválónak nevezte a diákok felkészültségét és a segítő tanárok munkáját.

Ezeknek az alkalmaknak kézzelfogható eredményeit az utóbbi két év nemzetközi - az 1998-as reykjavíki, illetve az 1999-es padovai - megmérettetésein már tapasztaltuk.

A román csapat felkészülésének még a legelején tart, ezért a húsz résztvevőnek a nemzetközi mezőnyben még ezután kell bizonyítania.

Ez az alkalom egy barátság-híd a két ország között. Öröm tapasztalni, hogy léteznek románok és magyarok közt ilyen versenyek is, amelyekben fő szerepet a gondolkodás az értelem kap.

- toth -



2000. május 11., csütörtök 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület