CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. november 22., pĂ©ntek, Cecília napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Nyugati Kapu  

A Russ-villától nyugatra
Ahová Józsa Dávid építész diákközpontot képzelt
Az egykori Hosszú sor – II. Rákóczi Ferenc utca – Erzsébet utca és a Deák tér házai nagyméretű tömbbelsőt kereteznek. Csak kevesen térnek be erre a területre. A Pázmány Péter utca kijelölése óta befejezetlen: a “semmibe” vezet. Észak felé szegényes gépkocsitárolók elhanyagolt sora zárja az utcaképet. Hosszú évtizedek óta nem történt itt semmi. Józsa Dávid diplomaterve elgondolkoztató megoldást javasol a terület hasznosítására. A soproni építész – júniusban tölti be huszonhetedik életévét – ez év elején jeles eredménynyel védte meg diplomatervét a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Középülettervezési Tanszékén. Témavezetője Cságoly Ferenc Ybl Miklós-díjas építész volt.

A Hosszú sor – Lange Zeile – a 19. században még Sopron leghosszabb utcája. Déli házsorát nem törte meg egyetlen keresztutca sem. A házak kertjei mögött ugyanis a Lackner Kristóf által épített, apró bástyák sorával védett külső várfal húzódott. Mivel a törökök támadását ebből az irányból várták a soproniak, a déli várfalon nem nyitottak egyetlen kaput sem. Az 1880-as években a várfalon kívül csörgedező Rák-patak rövid szakaszát beboltozták és a győri indóház – ma GySEV pályaudvar – irányában megnyitották az Erzsébet utcát. A beboltozott patak két oldalán széles, hosszú tér körvonalai bontakoztak ki. A külső várfal előtt előkelő bérházak sora épült. A Russ család pompás villáját 1870 körül még a várfal vonalán belül emelte Handler Nándor építész. Később a házak beépítése előbbre lépett: így alakult ki a hatalmas tömbbelső, amely Sopron történeti Belvárosának talán legígéretesebb tartalékterülete.

A századfordulón készült térképekről leolvasható, hogy a soproniak a tömböt hossz- és keresztirányban egy-egy városias jellegű utcával kívánták “feltárni”. Az elképzelésekből azonban száz év alatt csupán a Pázmány Péter utca rövid szakasza valósult meg. Különösen hiányzik az észak-déli keresztutcának a Hosszú utca – Rákóczi utca felé történő át-kötése. Két éve a Pázmány Péter utcától nyugatra jelölték ki az új városi és egyetemi könyvtár helyét.

– Egyetemi hallgatónként az egyik nyertes terv kidolgozásában magam is részt vettem- mondta a frissen diplomázott építész. – A díjnyertes könyvtár épületet megépültnek tekintettem. A nyertes terv egyik nagy előnye éppen az volt, hogy épülettömbjének földszintjén barátságos belső gyalogos közt vezetett, mely az Erzsébet utcát a Liszt Ferenc Múzeum kertjének északi oldalán a Csatkai Endre utcával kötötte össze. A Pázmány Péter utcát magam is a korábban tervezett nyomvonalon kapcsoltam össze a Rákóczi utcával. Megejtett azonban a Rákóczi utca déli házsorának sajátos történeti hangulata. Az itt épült városi gazda-házak telkei egészen a várfalig húzódtak és a mély udvarokat hosszú oldalszárnyak és kapuátjárós keresztszárnyak kötötték össze. Az épületek és az udvarok alatt borospincék rejtőzködnek ma is. A korábbi tervek a tömbbelsők bontásával számoltak. Valamiféle monumentális városi teret képzeltek el a tömbbelsőben, melyet a Russ-villa – ma még zeneiskola – 1890 körül épült udvari szárnya zárt volna le. Én szelidebb és környezetéhez simulóbb beépítést képzeltem el. Bontás helyett a meglévő udvari szárnyak helyreállítását, a régi pincék felújítását. A Russ-háztól nyugatra a park és kert eredeti formában történő visszaállítását javasoltam. E szép parktól nyugatra, a Rákóczi utcai hosszú házak vonalába, a tömbbelső “szövetébe” illesz-tettem be az általam elképzelt diákközpont kettős épülettömbjeit. Emeletes, félnyeregtetős házakat terveztem, barátságos belső udvarokkal, az udvarokra néző üvegfalakkal. A házakat keskeny “közlék” – emberséges hangulató belső gyalogos utcák – választanák el egymástól. A tömb szinte észrevétlenül egészülne ki, a tömbbelső igazi tartalmat kapna.

* * *

A fiatal építész elképzeléseit bemutatta a Nyugat-magyarországi Egyetem Építéstani Tanszékén is. A szak-emberek mindenek előtt a megoldás bölcsességét dicsérték, az elképzelés ugyanis nagyobb bontások nélkül megvalósítható. Azt is szóvá tették, hogy a Deák tér körül egyre sokasodnak az egyetemi intézmények. A tervezett diákközpont valóban központjában lenne e fontos intézményeknek. A városépítészeti megoldás mellett az alaprajzok hasznosságát, a homlokzatok eleganciáját és a részletek korszerű finomságát dicsérték a tanszék munkatársai. Végre egy olyan terv, mely hasznos, jó meg-oldást kínál a tömb hasznosítására. Jó lenne, ha a soproniak részleteikben is megismerkedhetnének Józsa Dávid elképzeléseivel: talán ez meggyorsítaná az értékes tömb hasznos kiegészítését és a város érdekében történő felhasználását.

Winkler Gábor



2002. május 10., péntek 18:51


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület