CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. november 22., pĂ©ntek, Cecília napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Nyugati Kapu  

Csermajor a tejipari képzés fellegvára

Csermajor a tejipari képzés fellegvára
Dinamikusan fejlődik a tejesek Sárospatakja

A jó minőségű nyerstej termelése, kezelése, begyűjtése, szállítása és feldolgozása, valamint az értékesítés minden időben nagyfokú szakértelmet követelt. Ez a nagybirtokosokat és a kiegyezés utáni magyar kormányt arra késztette, hogy tejkezelő és tejfeldolgozó szakembereket képezzen. Lacza Jánost, a tejesek Sárospatakjaként is emlegetett Újhelyi Imre Tejipari Középiskola Szaktanácsadó és Továbbképző Intézet igazgatóját a cseri tejesek életéről kérdeztük.

- A magyar tejipari szakoktatás több, mint száz éve a Sárvár melletti Láncpusztáról, a bajor királyi hercegi uradalom által bérelt majorból indult, amely az egykori Esterházy birtokon létesült csermajori iskolában folytatta a leendő tejipari szakemberek elméleti és széleskörű gyakorlati képzését - kezdte az igazgató. - Három-négyéves tanulmányi idő után vaj- és sajtmesterek, tejipari technikusok kerültek ki az intézményből. 1968-ig az országban egyedül Csermajorban zajlott középfokú tejipari szakemberképzés. 1995-ben indítottuk a szakmunkások szakközépiskoláját, ahol két éves intenzív nappali rendszerű oktatás során az érettségire való felkészülés mellett a számítástechnikát kiemelt óraszámban tanítjuk. Két éve az általános élelmiszeripari és a tejipari képzés mellett a falusi vendéglátó és a marketing- és reklámügyintéző szakok jelentenek újdonságot. A következő években a felsőfokú élelmiszeripari minőségbiztosító asszisztens szak beindításával szélesítjük a képzési struktúrát.

- Milyen kilátásaik vannak a Csermajorban végzett szakembereknek?

- Elsősorban az élelmiszeripari üzemek várják őket. Volt diákjaink elhelyezkedési gondjai az ágazat regresszivitása ellenére sem tömegesek. Az innen kikerült fiatalok közül számosan a magyar tejfeldolgozó ipar elismert vezetői, de külföldön is keresettek a csermajori tejesek. Felsőfokú végzettséget adó képzéseink olyan korszerű élelmiszeripari menedzser szemlélettel, megfelelő nyelv- és számítástechnikai ismeretekkel vértezik fel a hallgatókat, amelyekkel a szakma minden területén képesek helytállni, fejlődni. Technikusaink, illetve a szakközépiskolában érettségizett tanulóink döntően a szegedi, a fővárosi és a mosonmagyaróvári szakirányú felsőfokú intézményekben kamatoztatják nálunk szerzett alapismereteiket.

- Hány tanulója van az intézménynek?

- Jelenleg kétszáznyolc diákunk van, akik többsége a Dunántúlról érkezik, de nem ritka az ország messzebb vidékeiről való érdeklődés sem. A kiterjedt nemzetközi kapcsolatok révén többen jutnak el az úgynevezett farmgyakorlat jegyében Franciaországba, Ausztriába, Csehországba. Az iskola tanüzemében évközi és nyári gyakorlaton vesznek részt. A tantestület hetvenkilenc tagú.

- Mekkora területen gazdálkodnak?

- Az erdei iskola százhetvenhat hektáron, bérelt területen működik, negyvennél is több épülettel rendelkezünk. Kétszáz szarvasmarhát tartunk. A Varga Ferenc vezette, megyei fenntartású tanüzemünkben komoly bevételt érünk el évenként a sajt, a vaj, a tejfel és a túró előállításával amellett, hogy saját konyhai szükségleteinket is fedezzük.

Horváth Erzsébet (Vica) és Zsirai Zsolt (Gyóró) harmadéves tejipari technikusok. Erzsébet szeretne továbbtanulni, nem kizárt, hogy mikrobiológus lesz. Zsolt szeretne a szakmában maradni, "tejes" dinasztia tagja, már az édesapja is itt tanult. Kiváló iskolának tartják a csermajorit, mind a tanmenetét, mind a szabadidős programokat, a kollégiumát és a földrajzi elhelyezkedését illetően. Ami a fiatalok táplálkozását illeti, mindkettejük étkezésében központi helyet foglalnak el a tanüzemből kikerülő tejtermékek, amelyeknél - szerintük - nincs ízletesebb a világon.

Török Magda



2000. május 02., kedd 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület