CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. november 22., pĂ©ntek, Cecília napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Nyugati Kapu  

Hanawa Bayashi fesztivál 1999. július 28-29.

Japán fesztivál Sopronban

1999. július 28-29.


Akik hallottak valamit a Hanawa Bayashi fesztiválról, azok jól tudják, hogy ez a speciális és látványos előadás a világon mindenütt érdeklődésre tart számot, Minnesotában vagy San Franciscoban, a cseresznyevirág-napokon éppúgy, mint a nizzai karneválon. Hogy ez nem véletlen, hamarosan tapasztalhatják a soproniak és a környékbeliek.


Tudunk a japán emberekre jellemző szépérzékről, ami olyan jellegzetességekben nyilvánul meg, mint a kifinomult elegancia, az elegáns egyszerűség. Emlegethetnénk velük kapcsolatban az érzések őszinteségét, a gondolati világosságot, az érzelmek tisztaságát, az akarat egyenességét, sorolhatnánk az olvasott könyveket, legendákat, látott filmeket, a régi udvari élet és szokások dokumentumait, a japán kultúra különböző témaköreit, amelyek félreérthetetlenül sajátos értékrendet tükröznek.

Az, hogy Sopron a jövő szerdán megtelik a keleti zene hangjaival, biztos, amiképp az is, hogy Kazunoban - a leendő testvérvárosban - augusztusban van ez a fesztivál, tizenkilencedikén, naplementekor kezdődik, s tart pirkadatig. Muzsika szól Sopronban, tíz dob, három fuvola - sajátos hangszer a harántfuvola egy fajtája, az úgynevezett kagurabue -, két shamisen, háromhúrú gitár hallható, egy kézicsengő is. A fesztivál gyökerei a sinto vallásba nyúlnak, amely a japán hagyomány és műveltség legsajátabb, leginkább elidegeníthetetlen kincse. A sinto, „az istenek útja” nem zárt vallási rendszer volt, inkább egyszerű természethit, mely a természeti elemekben és megnyilvánulásokban isteneket vélt felismerni. Ehhez természetesen földművelési rítusok, termékenység-kultuszok tartoztak, a legfőbb istenség a nap istennője, Amateraszu no Omikami, a fény, a meleg, az élet ősanyja. A hagyomány szerint a fesztivál kitűnő alkalom arra, hogy zenészek, táncosok, az összegyűltek az istenséghez szóljanak, hangulatát kedvező irányba tereljék, imádkozzanak a jó termésért, a boldog, sikeres esztendőért.

A dalok egy része Kiotoból - egykori nevén Hejankjó - származik, nemes ember adta közre, a legismeretebbek közülük a Nihon-daki, a Honbayasi és a Gion.

Tehát szerdán a Fő téren - rossz idő esetén a Magyar Művelődés Házában - kezdődik a fesztivál, csütörtökön a volt Megyeháza épületében teaszertartással folytatódik, ami a Zen-szerzetesek szokására emlékeztet, s művészi tökélyre fejlődött. Ehhez választottuk fekete-fehér képünket: teaceremónia-szoba. A lényeghez a nyugalom és a dísztelenség tartozik. Ugyan az egyszerűség benyomást kelti, de kialakításakor a legkisebb részletnek is nagy figyelmet szentelnek. Az előző oldalon található színes fotón a Himedzsi vár főtornya van. A Fehér Kócsag várának nevezett erőd fehér falaival legszebb példája a japán várépítészetnek. Ikeda Terumasza építette, a munkákat 390 esztendeje fejezték be.

Nyugati Kapu



1999. július 19., hétfő 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület