CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. november 22., pĂ©ntek, Cecília napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Nyugati Kapu  

Huszonkét mesterség a soproni néprajzi kiállításon

Kézművesek dicsérete
Huszonkét mesterség a soproni néprajzi kiállításon


A Kézművesség-népművészet című állandó kiállítás megnyitásának 10 éves évfordulóján dr. Domonkos Ottó néprajzos, Pro Urbe-emlékéremmel kitüntetett nyugalmazott múzeumigazgató, A magyarországi kékfestés című könyv és számtalan tudományos publikáció szerzője emlékezett a kezdetekre.

- Ez annak a múzeumi programnak a megkoronázása volt, amit évtizedeken át tudatosan fejlesztettünk ki a belvárosban. Már az ötvenes években, a hazai idegenforgalom fellendülésekor láttuk, hogy a Deák téri anyaház kiesik a forgalomból, és nem érdeme szerint látogatják. A 80-as évekig 24 lakást szabadított fel a város műemléki, múzeumi célokra. Mire felújították ezeket az épületeket, már kész volt a kiállítás: a raktári készletünkből hiányzó anyagot vásárlással, ajándékozással pótoltuk. Olyan várostörténeti, művelődéstörténeti anyagot sikerült bemutatnunk, amivel akkoriban más város nem rendelkezett. Ezerkilencszázötvenhat áprilisában a Lábasházat kézműves anyaggal, hatvanháromban a Fabricius-házat régészeti tárlattal nyitottuk meg. Az állandó kiállításon fél évig dolgoztunk, az utolsó egy hónapban már éjjel-nappal. A vitrineket házilag terveztük, Kücsán József néprajzos kollégám keze munkáját dicséri a kivitelezés. Történészünk, dr. Környei Attila volt a nagy üvegvágónk. Kellemes érzésekkel gondolok vissza erre az időszakra. Tíz év után összehívtuk az akkori résztvevőket. Huszonvalahányan voltunk együtt, olyanok is, akikkel rég nem találkoztunk.

- A rendkívül gazdag soproni anyag alapján bemutattuk, hogy a kézművességnek milyen szerepe volt a falu anyagi kultúrájának alakításában. Ehhez jó térképek szemléltették a város – mezőváros - falu kapcsolatát a mesterségek, mesterlegények, inasok vonatkozásában. Ilyen méretű kézműves kiállítás nincs több az országban. Bemutatja huszonkét mesterség történetét 80 négyzetméteren közel kétezer tárggyal, fél vagy egész műhelyekkel együtt.

- Ezerkilencszázötvenkettőben kerültem Sopronba. Akkor hárman voltunk tudományos dolgozók: dr. Csatkai Endre múzeumigazgató, művészettörténész, dr. Nováki Gyula régész meg én. Ezerkilencszázhatvanháromtól voltam a múzeum igazgatója 26 éven át. Tudományos tanácsadóként a mai napig alkalmazásban vagyok, így lassan 50 éve, hogy itt dolgozom. Amikor nyugdíjba mentem, azt mondtam az utódaimnak: gyerekek, létrehozni egy múzeumot jelentős dolog, de megfelelő színvonalon tartani nem kisebb feladat. Ennek kiváló irányítója Kücsán József néprajzos kollégám. A múzeum fejlesztésével kapcsolatos elképzeléseim teljesültek, most még meg kell írnom, ami az évtizedek során felgyülemlett bennem.

Torma Margit



1999. december 07., kedd 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület