CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2025. április 4., péntek, Izidor napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Kulináris  

Betyár zöldbableves

háziférfi módra


Noha az alább ismertetett étel hozzávalóinak szezonjára még 1-2 hónapot várni kell: a vastagabb pénztárcával és/vagy kifogyhatatlan hűtőládával rendelkező gourmand háziférfiak bátran lássanak hozzá. Főzés közben némi sámánisztikus nyárcsináló-élménnyel is gazdagodhatnak - szorgos munkájuk eredménye pedig önmagáért (és hét nyelven...) beszél. Tehát:
Kerítsünk először kb. 15 dkg (húsos) füstöltszalonnát, s legott vágjuk apró kockákra. Vegyünk 3-4 db húsos zöldpaprikát, csumázzuk ki, szeleteljük vékony karikákra, majd a karikákat keresztben messük kétfelé. 4-5 db közepes nagyságú paradicsomot forró víz segélyével nyúzzunk meg (=hámozzuk le a héját), s daraboljuk cikkekre. (Én mellesleg a hámozással nem szoktam vacakolni; héjával rusztikusabb...)
Jókora lábosban süssük a szalonnát zsírjára, dobjuk bele a felvágott zöldpaprikát és paradicsomot. Gyakori kevergetés mellett 4-5 percig pároljuk, majd tegyünk hozzá kb. 40 dkg babhüvelyt - melyhez a Sors kifürkészhetetlen szeszélyéből az év ezen időszakában éghajlatunkon sajnos csak konzerv, vagy mirelite formájában juthat hozzá a közönséges, halandó háziférfiú.
Kevergessük odaadóan ezeket a növényi ornamenseket lassú tűzön további 10 percig, míg önnön levükben félpuhára párolódnak. Közben ne mulasszunk el némi borsot, pirospaprikát is hozzáadni. Jómagam egy bálanölőkés-hegynyi Erős Pistát is szoktam ebben a stádiumban beleapplikálni, ám ez elhagyható. De már a val óvatosan bánjunk, mert egyes füstölt szalonnákban több a nátriumklorid, mint a Holt-tengerben. No meg később hasonló kondíciókkal bíró füstölt sonka is jön a masszához...
Ha szemre-ízre már félpuhának tűnik az anyag, adjunk hozzá 1,5-2 l vizet, dobjunk bele egy-két marhahúsleves-kockát, aztán fedjük le, és kb. 20 percre felejtsük az egészet kislángon. Megjegyzem, én a készültségnek eme fokán 1-2 teáskanálnyi sáfrányos szeklicét is adok hozzá. Ám mivel ez a nemes fűszerszám kifőve, a tányéron megannyi piros szúnyogtetemre emlékeztet, ebbéli szándékunk előtt feltétlenül konzultáljunk a családdal. Megoldást jelenthet a dilemmára a teatojás használata, de az meg snassz.
Közben se henyéljünk azonban (multitasking!); a pallásról/kamarából orozzunk egy derék szelet (kb. 15-20 dkg) füstölt sonkát (na jó, bolti tarja is megteszi...), és - ujjunkra gondosan ügyelve - túlélőkésünkkel metéljük egészen vékony csíkokra. Ha zöldségről lenne szó, azt mondhatnám: vágjuk julienne-re, így azonban in concreto azt mondom: gyufaszál nagyságú és vékonyságú darabokra célszerű aprítani a sódart. Mikor a leveske már jóságosan forr, rakjuk bele a sonkát. Meg még egy teásbögrényi tésztarizst (miszerint: T-rizs). Az eredeti recept ugyan tarhonyát ír elő -, kinek-kinek háziférfiúi lelke rajta. Az ún. "kiskockához" vagy "eperlevélhez" mindazonáltal csak végszükségben folyamodjunk.
A helyes tésztamennyiségre nem árt ügyelni - túladagolás esetén leves helyett rettentő masszát kapunk ("tésztafőzelék"), melynek csupán jobb sorsra érdemes kutyánk fog majd örülni. Ha házi jószág sincs - mehet az egész /dev/nullba... Az alkotás ezen pontján némi víz hozzáadásával azért javíthatunk a helyzeten.
Midőn - házunk népének okulására és dicsőségére - mindezeket megcselekedtük, fedjük le az edényt és lassan, gyöngyöztetve főzzük még 15-20 percig (néha kevergessük). Aztán húzzuk félre a tűzről, dúsítsuk egy pohár tejföllel (óvakodjunk azonban a "light" feliratú poharas rémségektől: nyomassunk becsületes, 20%-os zsírtartalmú teljfelt belé, az árgyélusát!). Kezdő háziférfiak ennél a munkafázisnál feltétlenül kérjék ki kulinárisan nagytudású, sokat tapasztalt mesterszakácsok, édesanyák, feleségek, barátnők vagy anyósok tanácsát. A forró lébe hebehurgyán belegyógyított hideg tejföl ugyanis érdekes, galuskaszerű alakzatokba képes összeugrani (A szerző saját - szomorú - tapasztalata.). Mindezt úgy védhetjük ki, ha a tejfelt egy öblös edénybe kiborítva, ahhoz apránként adagolunk a forró léből, s minden merőkanálnyi után botmixerrel (analógok: villával vagy habverővel...) gondosan simára dolgozzuk. Az így nyert szubsztanciát aztán már bátran visszarekkenthetjük a lábosba.
A kész leves tetejére szórjunk némi vágott petrezselyemzöldet, és még egyet (2-3 perc) "rottyantsunk rajta". És kész!
Az eredmény: fölséges.
A kockázat és mellékhatások tekintetében azonban vegyük figyelembe az alábbiakat: a leves nagyon laktató, már-már egytálétel. Csak a - hozzám hasonlóan - egészen elszánt, azbesztgyomrú evőgép háziférfiak merészkedjenek a leves elfogyasztása után további fogásokat, úgymiint sülteket, vagy tésztaneműt magukhoz venni. Egy-két palacsinta, vagy habkönnyű - mintegy szimbolikus - képviselőfánk még elmegy, de aztán tovább már ne feszítsük a húrt. Ezirányú bokros tapasztalataim alapján mondom: elégedjünk meg (a második tányér elfogyasztása...) után egy üveg becsületes, jégbe hűtött, "pils" típusú, netán dupla bak-, vagy szűretlen búzasserrel. Esetleg szabadonválasztott színű kisfröccsökkel. A hatás így is frenetikus: brizáns kalóriabomba.
Mint alanyi (recept)költő elárulhatom: egyszer egy ilyen ebéd után arcomon renyhén jóindulatú, idiotisztikus vigyorral együltömben néztem végig A kisasszony című brazil szappanopera három részének vasárnapi ismétlését. S túléltem, holott normális körülmények között ettől bárki megállt volna a növésben. (Igaz, az inkriminált napon vargabéles is volt a leveske után!).
A recept egyébként "bolondbiztos", szinte elronthatatlan. A végtermék túlzott fogyasztása viszont kétségkívül befolyásolja munkakedvünket (porszívózás, mosogatás, pláne kertásás: kifu!), és értelmi képességeinket is. Kellő adag bevitele után már ne kísérletezzünk nehezebb művek olvasásával: némi korai Hegel meg Nietzsche hagyján, ám a misztikusokkal és hermeneutikusokkal csínján bánjunk! Ugyanígy: Suetonius, kevés Platon még elmegy, Plutarkhosz határeset -, de már Thuküdidész vagy a Nikhomakhoszi etika szóba se jöhet.
Viszont amit ideiglenesen elveszítünk szorgosság és elmebeli képességek terén, azt visszanyerjük transzcendentális síkon; lelkünk megtelik jóindulattal és szeretettel. Két tányér "betyárzöld" után nyomtalanul elmúlnak esetlegges agresszív, militáns hajlamaink. Szívünkbe jóság költözik: anyósunknak kezet csókolunk, nem vágunk papucsot a kutyánkhoz, és számítógépünk hatodik (sikertelen) újra-installálása után sem szidjuk nagyon Bill Gates anyukáját. Szélsőséges esetben olyan jóindulattal nézünk kifele a fejünkből, hogy a tévében hülyeségeket beszélő politikusokban (már-már!) meglátjuk az embert.
Egyesek szerint azonban ez a mértéktelen sörfogyasztástól lehet.
A szer egyébként addiktív: hosszas nélkülözése esetén súlyos elvonási tüneteket produkálhatunk. Rájárunk hát az anyagra, mint maci a mézre. "Kimegyek, anyukám, mikrózok egy kis levest magamnak!"
Jó étvágyat!
- hausman -



1998. április 27., hétfő 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület