CyberPress
közéleti magazin
cyberpress@sopron.hu
2024. december 29., vasárnap, Tamás, Tamara napja


Irodalmi Kávéház

Intranet Galéria

Apróhirdetések

Képeslapok

Soproni Képindex

Polgármesteri Hivatal

ZÓNÁK
Főoldal
Lapszemle
  Lapszemle
Kultúra
  KultúrVáros
  Lélektől lélekig
  SzínházVilág
  Soproni Ünnepi Hetek
  Borváros
Regionális kulturális programajánló
  Színház
  Kiállítás
  Rendezvények
  Hangverseny-Zene
Cyber Kurír
  Hírek - események
  Szomszédvár - Régió
  Soproni Snassz
Európai Unió
  EU
Cyber hírek
  Közélet
  SopronMedia
  Városháza
  Sport
Szórakozás
  Fesztiválgájd
  HangFal
  Mi1más
  Diákélet - diákszáj
  ViccGödör
Gazdaság
  Kereskedelmi és Iparkamara
Sport - szabadidő
  Sportcentrum
  Száguldó Cirkusz
Tudomány-technika
  Űrvadász
  Egészség
Környezet
  Borostyán
  Egészség

Kulináris  

Erdőmester bólé

A növényteni atlaszok szerint a szagosmügének májusban illenék virágozni, de az idei tél kissé megzavarhatta ezt a növénykét is, hiszen a példányai szépen fejlettek a soproni erdőkben (Sörházdomb és hegyvidék), és hamarosan virágozni is fognak. A növény magyar neve egy kissé félrevezető, hiszen a "szag" fogalmához nyelvükben nem igazán kellemes asszociáció társul. A latin név valamivel találóbb, hiszen az Asperula odorata második tagja illatosat jelent. A növény - többek között - kumarint tartalmaz, amelyet az élelmiszeripar is felhasznál: a kereskedelmi forgalomban kapható zöld szinű Erdőmester likőr a szagosmügéből készül, de találkoztam már erdőmester fagylattal is. Gyógyszertárakban is kapható szagosmüge drog (Asperulae herba), hiszen a szárítmány a kumarin mellett keserűanyagot, cseranyagot és baktrériumölő anyagot is tartalmaz. Teáját vese-, máj- és epebántalmak ellen, valamint nyugtatóként, vértisztítóként és izzasztónak használják. Dohányt is illatosítanak a füvével.

Az élelmiszer- és gyógyszeripari felhasználás mellet mi is készíthetünk otthon finom bólé-italt a szagosmügéből. Elsőként egy drágább változat receptjét adom meg, a második recept jóval olcsóbb és egyszerűbb.

  1. 10 dkg szagosmügefüvet (a növény szárított, föld feletti része - akár patikából is beszerezhető) leöntünk Ľ l konyakkal és ˝ l jó minőségű, könnyű fehér vagy vörös borral és 24 órán át lefedve állni hagyjuk. Másnap leszűrjük és 1 l borral, valamint 1 üveg pezsgővel felhígitjuk. Tálalás előtt egy kis üveg szódát öntünk hozzá és lehűtve vagy jégkockákkal kínáljuk.
  2. A bólékészítés előtt egy-két nappal egy csokor szagosmügét gyűjtűnk. Azért nem célszerű friss növényt használni, mert illatanyaga nem oldódik ki olyan erősen. A megfonnyasztott csokrot két üvegnyi könnyű fehér borba áztatjuk legalább egy napon keresztül. A borba egy citromot is belekarikázunk, és ízléstől függően kevesebb vagy több cukorral édesítjük a keveréket. Tálalás előtt a szagosmüge-csokrot kiemeljük a bóléból és jól behűtjük.

-=255=-



1998. április 08., szerda 00:00


címlap zóna archívum




© 1999-2007, Internet Sopron Egyesület